Manisa'daki kuyumcu dolandırıcılığı mali şube takibinde

Manisa'daki kuyumcu dolandırıcılığı mali şube takibinde
27 Eylül 2020 15:36

Olayın failleri olduğu belirtilen iki kuyumcu da polise ifade vermeye başladı   -Polis müdürü Engin Sunguroğlu ise mağdurlara;  “Burada bekleyerek elinize bir şey geçmez Uncubozköy bölgesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasında bu konuyla ilgili şikayetinizi Asayiş Şubesine yapın. Elinizde ne evrak varsa paylaşın” şeklinde seslendi. 

-Manisa’da kuyumcu mağdurları sabaha kadar dolandırıldıkları kuyumcunun önünden ayrılmadı  

-Manisa’daki kuyumcu dolandırıcılığı mali şube takibinde 

 -Mağdurlar avukatları arıcılığı ile cumhuriyet savcılığına ve polise ‘nitelikli dolandırıcılık’ suç duyurusunda bulundu  

 -Onlarca mağdur sabahın erken saatlerinde kuyumcular çarşısına koştu işyerindeki sayımları an ve an takip etti 

 -Olayın failleri olduğu belirtilen iki kuyumcu da polise ifade vermeye başladı 

 -Polis müdürü Engin Sunguroğlu ise mağdurlara;  “Burada bekleyerek elinize bir şey geçmez Uncubozköy bölgesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasında bu konuyla ilgili şikayetinizi Asayiş Şubesine yapın. Elinizde ne evrak varsa paylaşın” şeklinde seslendi. 

Manisa’daki kuyumcu dolandırıcılığı olayı günün ağarmasıyla birlikte parasal boyutları 30 milyon TL’den 100 milyon TL’ye doğru tırmanmaya başladı. Gerek Altını gerekse parasını tasarruf etmek amacıyla verenler olayın duyulması ile birlikte onlarca mağdur Akpak-1 ve Akpak 2 kuyumcu işyerinin bulunduğu Şehzadeler İlçesi Çarşı Mahallesi Dr.Sadık Ahmet Caddesi üzerindeki işyerinin üzerinde toplanarak büyük kalabalık topluluğu oluşturdu. Kovid-19 tedbirlerini bile hiçe sayan mağdurlar polis birimlerince Sosyal mesafe olgu diyerek uyarıda bulunarak ayrı mesafelerde bulunmaları uyarısından bulunuluyor. 

      SORUŞTURMAYI ASAYİŞ VE MALİ ŞUBE ORTAKLAŞA YÜRÜTÜYOR 

Asayiş Şubesi nin yanı sıra Mali Şube birimlerinin ortaklaşa yürüttükleri soruşturmada vatandaşlar sabahın erken saatlerinde Ali T. ve Mustafa Ö. isimli kuyumcuların işyerlerin önünde ve karşılarında yoğun şekilde bekleyişe geçti. Öğle saatlerinde Mali Şube ekiplerinin işyerine gelerek inceleme bulunmaya başlaması mağdurlarca “Acaba içerideki paralar dağıtılacak mı “ beklentisine yöneltti. 

 İŞYERİ KOMİSYONCA AÇILDI 

  Mali Şube ile Asayiş Şube birimleri Manisa Kuyumcular Odası üyelerinden oluşan heyetle birlikte Ali T. ve Mustafa Ö’nün kapalı olan işyerlerini komisyon olarak açarak içeride geniş çaplı sayıma geçti. 

İşyerinin Akpak 1 ve Akpqak 2 tabelalarının söküldüğü işyerindeki vitrinde altına benzer bir emarelerin bulunmaması vatandaşları bir kez daha endişeye sevk etti. Sayımların yapılmaya başlandığı kuyumcu işyerlerine doğru yaklaşan kalabalığa Asayiş Şubesi Müdürü Engin Sunguroğlu, mağdurlara; 

 “Burada bekleyerek elinize bir şey geçmez Uncubozköy bölgesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasında bu konuyla ilgili şikayetinizi Asayiş Şubesine yapın. Elinizde ne evrak varsa paylaşın” diyerek vatandaşları olası kovid-19 virüsüne karşı duyarlı olmaya davet etti. 

   Diğer bekleyenlere ilgili polis birimleri aynı şekilde anlatım da bulunarak bölgeden ayrılmaları yönünde telkinde bulundu. 

   Sayımların yapıldığı sırada işyeri sahipleri Ali T.ve Mustafa Ö.’nünde Mali Şubede ifadeleri alınıyordu. 

    

MAĞDURLAR “YANDIK” DİYOR 

 

Mağdurlar, avukatları arıcılığı ile ve şahsen bireysel başvurularını Cumhuriyet Savcılığına ve polise ‘nitelikli dolandırıcılık’ suç duyurusu yönelik ifade verdiler. 

  Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı çalışanı itfaiye eri Alattin Karabulut ise olayla birlikte evine gitmeyerek kuyumcunun önünde sabahladığını belirterek; 

   “Dişimden tırnağımdan arttırarak biriktirdiğimiz 550 bin TL parayı 4 gün önce Ali Tezcan’ın oluru ile yandaki dükkanında Mustafa Özder’e teslim ettim. Şimdi ise kendisi ‘Senden böyle bir para almadım diye inkar yoluna gidiyor. Oysaki o parayı verdiğime dair elimden benim gibi müşterilerine verdikleri meblaları gösteren kartviristler bulunuyor.Asıl meblağ ne 30 milyonu 100-150 milyonu bulur” dedi 

   İsmail Avşar ise kendisinin de 4 milyon TL tutarındaki parasını aynı kuyumculara verdiğini ödemeyle ilgili bir hareket görmediğini belirtti. 

  Nevzat Avşar ve Mesut Avşar ise “Bizlerinde toplam 400 bin tl alacağı var. Bizde diğer mağdurlar gibi paramızın altın değeri üzerinden tasarruf edilmesi için Tezcan ve Özder’e verdik. Fakat üç günde tuhaf şeylerin olduğunu fark ettik. Dün akşam saatlerinde işyerinin önüne geldiğimiz de ise şüphelilerden birisinin kaçmakta olduğunu gördük. Madem suçsuzsunuz paramızı ödeyeceksiniz neden kaçmaya teşebbüs ediyorsunuz” şeklinde konuştular. 

      

T'NİN YAKINLARI İSE “ ALİ İŞYERİNİ AÇAR O PARALARI ÖDER VE ÖDEYECEK GÜÇTE MAL VARLIĞIDA VAR”  

  

İlgili nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla ilgili adı geçen kuyumcu Ali T.’ın yan tarafa Akpak 2 olarak işyerini açılmasını sağlayan Mustafa Ö'nün yanlış hesaplar içerisine girerek elindeki parayı başka bir yerlere kaptırdığını asıl mağdur olan kişinin bizzat kendisi olduğunu ifade etti.Tezcan’a yakın çevreler ise “Ali T. üzerine düşen parayı ödeyemeyecek kadar varlıksız birisi değil. Elinden sonunda işyerini yeniden açar o paraları öder” sözlerinde bulundular. 
 

            Ahmet ÜNSAL/Manisa 

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç