Manisa Valiliği’nden ekmek satışı ile ilgili yeni kararlar!

Manisa Valiliği’nden ekmek satışı ile ilgili yeni kararlar!
27 Eylül 2020 15:36

Ekmek ve ekmek çeşitleri tüm satış yerlerinde, hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulacak. Ekmek satış dolapları işletmenin içinde olacak. Ambalajsız ürünler tüketicinin talebi üzerine uygun bir ambalaj malzemesine konularak arz edilecek.

Manisa Valiliği’nden ekmek satışı ile ilgili yeni kararlar!

  • Ekmek ve ekmek çeşitleri tüm satış yerlerinde, hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulacak.
  • Ekmek satış dolapları işletmenin içinde olacak.
  • Ambalajsız ürünler tüketicinin talebi üzerine uygun bir ambalaj malzemesine konularak arz edilecek.

 
MANİSA Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 Tedbirlerine İlişkin 25.09.2020 Tarihli ve 2020/119 Sayılı Kararını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.
Bu kapsamda;
1. Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin fırınlar dahil tüm satış yerlerinde; tüketicinin doğrudan ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulmasına, ekmek satış dolaplarının işletmenin içinde olmasına, ambalajsız ürünlerin tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilmesine,
karar verilmiştir.
Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.” İfadelerine yer verildi.

Nurullah ÇANKAYA

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç