Beslenme ve Diyet Uzmanı Zünbülcan’dan ‘Kurban Etlerini Bekleterek Yiyin’ uyarısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Zünbülcan’dan ‘Kurban Etlerini Bekleterek Yiyin’ uyarısı
19 Temmuz 2021 09:10

Beslenme ve Diyet Uzmanı Zünbülcan’dan ‘Kurban Etlerini Bekleterek Yiyin’ uyarısı

TURGUTLULU Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Zünbülcan, Kurban Bayramında hayvanların kesilmesinden sonra direkt yenilmesinin sindirim sıkıntılarına neden olabilabileceğini belirtip, “Bu nedenle kurban etlerinin bekletilerek yenilmesi çok önemlidir. Bekletilme süreleri özellikle de beklettikten sonra dondurma ve yeme kuralları zehirlenmelerin önlenebilmesi için oldukça önemlidir.” dedi.

‘Kurban etlerini 24 saat bekletin’

Zünbülcan açıklamasının devamında: “Bayramın ilk günü kesilen hayvan etleri genelde bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak ilk 24 saat içinde mikroorganizmalar nedeniyle et serttir. Tüketmeden önce rigor mortis dediğimiz ölüm katılığının gitmesi bu nedenle çok önemlidir. Çünkü yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratabilir. Şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara neden olurken iyi pişmeyen et mikroorganizmaların kolay bulaşmasının da nedenidir. Bu nedenle kurban eti mutlaka buzdolabında 4 derecede büyük parçalar halinde 24 saat bekletilerek işlenmeli ve daha sonra tüketilmelidir.
‘Çözdürdüğünüz etleri bir daha dondurmayın’
Kurbanlık etinin dayanma süresi buzdolabında maksimum 4 gündür. Etlerinizi kıyma veya küçük parçalar haline getirdiyseniz bu süre maksimum 2 gündür. Etlerinizin tamamını eğer dondurmayacaksanız bu süreleri geçtikten sonra tüketiminden kaçınmalısınız. Etler küçük parçalara ayrılarak ve tek seferlik pişirilecek miktarlara bölünerek steril kaplarda -32 derecede dondurulmalıdır. Dondurulan etler -18 derecede 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması hem besin öğelerinin kayıplarının hem de mikroorganizmaların çoğalmasının önlenmesinde oldukça önemlidir. Etler pişirilmesine 6-8 saat kala dondurucu bölmesinden soğutucu bölmesine alınıp çözdürülerek kullanılmalıdır.” İfadelerine yer verdi. Haber Merkezi
 

Kaynak: HABER MERKEZİ

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç