Bizi 1980'li yıllara götüren zaman makinesi

13 Mart 2021 17:30

“1978 Turgutlu Sanayi ve İş Rehberi” 1978 yılında Turgutlulu gazeteci Mevlüt Bozkuş tarafından yayımlanan Sanayi ve İş Rehberi Turgutlu tarihine ışık tutuyor.  Türkiye ekonomisine önemli derece katkı sunan Turgutlu hızla büyümeye başlamıştı.Turgutlu’da sanayi üretimi ve iş dünyası kabına sığmıyordu. Ekonomi  büyüdükçe Turgutlu büyüyor, dört bir yandan göç alıyordu. Kasaba’da üretilen tuğlalar, tezgah takımları, iş makineleri, tulumbalar Türkiye’nin bir çok yerinden talep görüyordu.

Bizi 1980’li yıllara götüren zaman makinesi

“1978 Turgutlu Sanayi ve İş Rehberi” 1978 yılında Turgutlulu gazeteci Mevlüt Bozkuş tarafından yayımlanan Sanayi ve İş Rehberi Turgutlu tarihine ışık tutuyor.


 Türkiye ekonomisine önemli derece katkı sunan Turgutlu hızla büyümeye başlamıştı.Turgutlu’da sanayi üretimi ve iş dünyası kabına sığmıyordu. Ekonomi 

büyüdükçe Turgutlu büyüyor, dört bir yandan göç alıyordu. Kasaba’da üretilen tuğlalar, tezgah takımları, iş makineleri, tulumbalar Türkiye’nin bir çok yerinden talep görüyordu.

Dönemin ekonomik koşulları içinde PTT’nin telefon rehberleri zor bulunuyor, bir türlü temin edilemiyordu.  Turgutlulu gazeteci Mevlüt Bozkuş kendi çabalarıyla 1978 yılında hazırladığı 178 sayfalık ‘Turgutlu Sanayi ve İş Rehberi’  ile o dönemin iş hayatının adeta röntgenini çekmişti.   O rehberde dönemin ünlü sanayicileri, iş insanların telefonları adresleri ve reklamları yer alıyordu. Günümüzde o rehberde yer alanlardan bazıları, daha da büyüyüp uluslararası pazarlara açıldılar, ilçenin ekonomik işleyişinin bel kemiği oldular. Kimileri ise gelişen ve değişen ekonomik yaşama ayak uyduramayıp faaliyetlerini sonlandırdı, kimileri hayata veda etti. Ama Turgutlu Belediyesi eski başkanlarından Yasin Hoşbilgin’in bize ulaştırdığı, sararmış sayfalarla dolu bu 178 sayfalık rehber o güzel günleri ve güzel insanları tekrar hatırlamamıza vesile oldu. Rehberi hazırlayan usta gazeteci Mevlüt Bozkuş’a ve rehberi bana ulaştıran Yasin Hoşbilgin’e şükranlarımı sunuyorum.    DOĞAN ÇİZMECİ

 

 

 

Kaynak: DOĞAN ÇİZMECİ

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç