Kaptanoğlu: Sağlıklı kentleri sağlıklı mimarlar inşa eder

Kaptanoğlu: Sağlıklı kentleri sağlıklı mimarlar inşa eder
10 Ekim 2020 18:25


 
Dünya Mimarlık Haftası kapsamında ilçedeki mimarları ziyaret eden TMMOB Mimarlar Odası Turgutlu Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Bahar Kaptanoğlu İnan, Covid-19 tedbirleri kapsamında üyelere oda logolu maske hediye ederken, “Sağlıklı kentleri sağlıklı mimarlar inşa eder” vurgusu yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası Turgutlu Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Bahar Kaptanoğlu İnan, Dünya Mimarlık Haftası kapsamında ilçedeki meslektaşı mimarları ziyaret etti. Bu yıl ‘Daha iyi bir kentsel geleceğe doğru’ temalı kutlanan Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Turgutlu’da faaliyet yürüten oda üyesi mimarları ziyaret eden Kaptanoğlu, Covid-19 pandemi sürecini de dikkate alarak meslektaşlarına TMMOB logolu maskeler hediye etmeyi ihmal etmedi.
İlk olarak 1985 yılında ve her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününden itibaren başlayan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Mimarlık Haftası’nın bu yıl ‘Daha iyi bir kentsel geleceğe doğru’ temasıyla kutlandığına dikkat çeken TMMOB Mimarlar Odası Turgutlu Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Bahar Kaptanoğlu İnan, Covid-19 tedbirleri kapsamında üyelere oda logolu maske hediye ederken, “Sağlıklı kentleri sağlıklı mimarlar inşa eder” vurgusu yaptı. “Seçilen tema, bugün kentsel ve mimarı tasarım süreçlerinin çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesinin önemine vurgu yapıyor. Bu yaklaşımın kapsayıcı, yapıcı tartışmalarla, günümüz olanaklarını kullanan yenilikçi yöntemlerle yaşama taşınabilmesi ise, sağlıklı ortak geleceğimiz açısından bir olmazsa olmaz” ifadelerini kullandı.
Yüksek Mimar Bahar Kaptanoğlu İnan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü ‘Dünya Mimarlık Günü’ ve takip eden haftası ‘Mimarlık Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Pandeminin insan hayatındaki etkisini tartışmasız hepimiz deneyimledik. Bu süreçte mimarlığın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Sadece yapı değil yaşam alanı tasarlayan biz mimarlar, sağlıklı yapılaşmış kentlerin oluşmasına katkı sağlama görev ve sorumluluğuyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Mimarlık Haftası kapsamında ‘sağlıklı kentleri sağlıklı mimarlar inşa etmesi’ için şubemizin hediyesi olan maskelerimizi tüm üyelerimize dağıttık. Tüm meslektaşlarımızın Dünya Mimarlık Günü’ kutlu olsun.”
 

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç